Сайт знаходиться в режимі тестової експлуатації

Сергій Марченко зустрівся з керівництвом ключових міжнародних фінансових організацій в Римі

Міністр фінансів України Сергій Марченко зустрівся з керівництвом міжнародних фінансових організацій (МФО). Зустріч відбулася на полях Конференції з питань відновлення України, що проходить 10-11 липня в Римі, Італія.

Зокрема, з Керівною Директоркою Світового банку з питань операційної діяльності Анною Б’єрде, Президенткою Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) Надією Кальвіньо, Президенткою Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) Оділь Рено-Бассо та Віце-президентом Міжнародної фінансової корпорації (IFC) з Європи, Латинської Америки та Карибів Альфонсо Гарсією Мора.

Сергій Марченко відзначив роль міжнародних фінансових організацій у підтримці макроекономічної стабільності країни під час війни. Та обговорив із керівниками МФО стан економіки України, вплив повномасштабної війни на державні фінанси, потреби України щодо фінансової підтримки на 2026-2027 роки, реформи, масштабну відбудову України, а також роль МФО у цьому процесі. 

Зокрема, з Керівною Директоркою Світового банку з питань операційної діяльності Анною Б’єрде Сергій Марченко обговорив потреби України щодо фінансової підтримки на найближчі роки, поточні програми співпраці та продовження впровадження Урядом України реформ на шляху до вступу в ЄС. 

За 2022-2025 роки обсяг портфелю діючих проєктів Світового банку в Україні є найбільшим за всі роки співпраці. На сьогодні Україна отримала вже понад 56,6 млрд доларів США на бюджетну підтримку, зокрема за рахунок залучених через механізми Банку ресурсів від міжнародних партнерів, з яких 32 млрд доларів США - гранти. Загалом Банку вдалося мобілізувати на підтримку України понад 81 млрд доларів США від донорів та партнерів. 

З початку повномасштабної війни Світовий банк започаткував 13 проєктів в Україні, завдяки яким вдалося залучити кошти Світового банку і партнерів з розвитку на соціальну підтримку населення, відновлення енергетичної, транспортної та логістичної інфраструктури, пошкодженого житла, підтримку та реформу системи охорони здоров'я тощо.

Сергій Марченко подякував президентці ЄБРР Оділь Рено-Бассо за рішення щодо  визначення Банком безперервної підтримки України головним пріоритетом діяльності ЄБРР на наступні п'ять років. Банк має наміри розширити обсяги операцій в Україні до 2,5-3 млрд євро на рік.

ЄБРР від початку повномасштабного вторгнення росії і до кінця 2024 року залучив понад 7 млрд євро на реалізацію проєктів для України. ЄБРР активно фінансує ініціативи для підвищення енергетичної безпеки, підтримки ліквідності та стійкості державного сектору та державних підприємств, а також підтримує відновлення інфраструктури, мікро-, малих та середніх підприємств, здійснює капітальні інвестиції в приватний сектор. У 2022-2025 роках ЄБРР надав 994 млн євро на екстрену закупівлю газу для забезпечення безперебійного проходження опалювальних сезонів 2022-2026 років. На сьогодні портфель ЄБРР у державному секторі складається з 15 проєктів із загальним обсягом кредитування 3 млрд євро. 

З головою Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) Надією Кальвіньо Міністр обговорив подальшу підтримку Банком відновлення України та подякував за підписані нові кредитні угоди між ЄІБ та Урядом України, державними компаніями та банками обсягом 354 млн євро. Зокрема, Банк виділив 134 млн євро у межах проєкту “Відновення транспортних мереж”, 120 млн євро на “Відновлення гідроелектростанцій “Укргідроенерго”, 50 млн євро на “Централізоване теплопостачання України “Укргазбанк” та 50 млн євро на “Централізоване теплопостачання України “Ощадбанк”.

На сьогодні Європейський інвестиційний банк надає фінансові ресурси для відновлення критичної інфраструктури, включаючи: дороги, залізниці, мости, відновлення пошкоджених об'єктів енергетики, медичних закладів та іншої соціальної інфраструктури. Також ЄІБ підтримує довгострокові проєкти з відновлення, зокрема, реконструкцію зруйнованих громадських будівель та інфраструктури.

Наразі кредитний портфель ЄІБ в Україні є одним із найбільших серед міжнародних фінансових інституцій і складається з 24 активних проєктів загальною вартістю 4,9 млрд євро. Тільки в 2025 році Уряд України та ЄІБ уклали чотири кредитні угоди обсягом 374 млн євро та одну грантову угоду на 15 млн євро. З початку повномасштабного вторгнення росії, Європейський інвестиційний банк мобілізував понад 2 млрд євро екстреного фінансування. Ці кошти не лише стабілізували економіку країни, але й заклали фундамент для відновлення України.

На зустрічі з Віце-президентом Міжнародної фінансової корпорації (IFC)  з Європи, Латинської Америки та Карибів Альфонсо Гарсією Мора Міністр фінансів подякував за надану підтримку, зокрема за внесок у збереження інституційної спроможності економіки, підтримку малого та середнього бізнесу в Україні, включаючи ІТ-сектор, а також розвиток механізму страхування воєнних ризиків. 

Так, з моменту повномасштабного вторгнення IFC мобілізувала 1,4 млрд доларів США для  реалізації проєктів інвестування в український бізнес та банки. Наразі інвестиційний портфель Міжнародної фінансової корпорації у приватному секторі України складає 20 проєктів на загальну суму близько 810 млн доларів США.