Сайт знаходиться в режимі тестової експлуатації

Запровадження в Україні міжнародного обміну інформацією про доходи отримані через цифрові платформи

Україна є учасницею міжнародного глобального руху, що має на меті забезпечення більш прозорого податкового середовища, та  робить активні кроки до послідовного впровадження міжнародних стандартів з прозорості та обміну інформацією.

Наразі Міністерство фінансів України за підтримки Програми Європейського Союзу з підтримки управління державними фінансами в Україні (EU4PFM) здійснює підготовчі заходи, спрямовані на долучення України до міжнародного автоматичного обміну інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи.

Міжнародний обмін інформацією відбуватиметься відповідно до Багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи (далі – Багатостороння угода DPI), розробленої  Організацією  економічного співробітництва та розвитку (далі – ОЕСР). Наразі сторонами цієї угоди є 29  юрисдикцій (в тому числі і переважна більшість держав-членів Європейського Союзу).

Державна податкова служба України на щорічній основі отримуватиме від компетентних органів іноземних юрисдикцій, які є сторонами Багатосторонньої угоди DPI, інформацію про доходи, отримані резидентами України, через цифрові платформи, оператори яких зареєстровані в таких юрисдикціях. Натомість ДПС насилатиме юрисдикціям-партнерам з обміну аналогічну інформацію про їхніх резидентів.

Обов’язковою передумовою для приєднання України до Багатосторонньої угоди DPI є імплементація в національне податкове законодавство Модельних правил ОЕСР щодо звітності операторів цифрових платформ (далі – Модельні правила ОЕСР). Варто зазначити, що положення Модельних правил ОЕСР відповідають Директиві Ради (ЄС) 2021/514 від 22 березня 2021 року про внесення змін до Директиви 2011/16/ЄС про адміністративну співпрацю у сфері оподаткування (далі – Директива DAC 7).

Саме з метою імплементації Модельних правил ОЕСР та Директиви DAC 7 Міністерство фінансів України розробило проєкт Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо впровадження міжнародного автоматичного обміну інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи» (далі – законопроєкт).

Законопроєктом передбачено встановлення обов’язку для підзвітних операторів платформ здійснювати збір певної інформації про підзвітних продавців (користувачів платформ) та щорічно подавати до Державної податкової служби України звіт про доходи підзвітних продавців, які вони отримують від здійснення визначених видів діяльності (звітна діяльність). Такою звітною діяльністю є  особисті послуги; продаж товарів; надання в оренду нерухомого майна; надання в оренду транспортних засобів.

Звітність стосуватиметься операторів цифрових платформ, таких як онлайн-сервіси, що пропонують послуги таксі та доставки, маркет-плейси, сервіси та застосунки, через які можна надавати послуги та здавати в оренду нерухомість тощо. До звітності включатиметься інформація про доходи, отримані підзвітними продавцями – фізичними особами та організаціями, які використовують зазначені цифрові платформи під час здійснення звітної діяльності.

Запропоновані норми поширюватимуться як на підзвітних продавців-нерезидентів, так і на підзвітних продавців-резидентів України, а отже, ДПС отримає інформацію про доходи резидентів України, які отримують дохід від здійснення звітної діяльності через операторів цифрових платформ.

Забезпечення прозорого та справедливого податкового середовища є одним з пріоритетів Міністерства фінансів України у податковій сфері. Саме тому законопроєктом запропоновано надати право фізичним особам – підзвітним продавцям цифрових платформ користуватися пільговим режимом оподаткування доходів, отриманих через цифрові платформи. Так, концепцією оподаткування доходів таких фізичних осіб передбачено встановлення ставки оподаткування таких доходів у розмірі 5 % та покладання обов’язків податкового агента на операторів платформ.

Детальніше ознайомитися із положеннями законопроєкту, який було оприлюднено в рамках проведення публічних консультацій, можна за посиланням. Текст законопроєкту, доопрацьований за результатами опрацювання пропозицій, отриманих від усіх зацікавлених сторін, буде оприлюднено в установленому порядку на вебпорталі Мінфіну.

 

 

Додаткові матеріали та посилання:

Довідково:

Сторонами Багатосторонньої угоди DPI (станом на квітень 2025 року) є: Аргентина, Бельгія, Болгарія, Естонія, Ірландія, Ісландія, Іспанія, Канада, Колумбія, Коста-Рика, Кіпр, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нова Зеландія, Норвегія, Нідерланди, Німеччина, Польща, Португалія, Словацька Республіка, Словенія, Сполучене Королівство, Угорщина, Фінляндія, Хорватія, Чехія та Швеція.