Сайт знаходиться в режимі тестової експлуатації

Митна політика

«Державна митна політика – це діяльність держави у сфері захисту митних інтересів та безпеки України, адаптації митного законодавства та технологічних інструментів до європейських правил, створення умов для розвитку міжнародної торгівлі, її інтеграції до світової економіки, а також захисту внутрішнього ринку.

Відповідно до п. 3 Положення «Про Міністерство фінансів України» Міністерство фінансів України забезпечує серед іншого формування та реалізацію єдиної державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування митного законодавства, а також здійснює нормативно-правове регулювання у цій сфері.

Відповідно до Бюджетної декларації на 2025-2027 роки, схваленої постановою Кабінету Міністрів України від 28 червня 2024 р. № 751, основним завданням митної політики на середньостроковий період є побудова передбачуваної та прогнозованої митної системи на основі практики ЄС, яка стимулює підвищення якості провадження зовнішньоекономічної діяльності в Україні, забезпечує баланс безпекової функції митниці та партнерських відносин з бізнесом, інтеграцію українських підприємств у міжнародні ланцюги постачання товарів.

Протягом 2025—2027 років буде впроваджено заходи щодо реформування митної політики та митного адміністрування, передбачені Національною стратегією доходів до 2030 року, зокрема щодо:

  • гармонізації митного законодавства України із законодавством ЄС;
  • посилення антикорупційних заходів та підвищення довіри до митних органів;
  • підтримки та співпраці з бізнесом;
  • розвитку міжнародного митного співробітництва;
  • інституційного розвитку митних органів;
  • розвитку IT та забезпечення технічними засобами митного контролю.

Основними документами, що регулюють відносини в митній сфері, є Митний кодекс України та Митний тариф України.

Митне законодавство України в значній частині гармонізовано до права ЄС.

Стан та прогрес України в цьому напрямку регулярно оновлюється на  сайті Міністерства фінансів: Україна отримала високу оцінку Єврокомісії щодо виконання вимог ЄС у митній сфері, головні результати та досягнення 2023 року.

Для розвитку та забезпечення співставності митних ІТ систем з аналогічними системами ЄС розроблено та з лютого 2024 р. реалізується Довгостроковий національний стратегічний план цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Держмитслужби на основі Багаторічного плану електронної митниці ЄС (MASP-C).

Така поетапна адаптація митного законодавства до правил ЄС дає можливість українському бізнесу поступово адаптуватися та здійснити «м’який» перехід до практик нового регулювання, митним органам – вчасно підготуватися та розробити всі необхідні ІТ системи.

Наступними важливими кроками в приведенні митного законодавства України до права ЄС будуть:

Впровадження кожного наступного інструменту митної практики ЄС посилює антикорупційні заходи та інституційний розвиток митних органів, співпрацю митних органів та бізнесу, міжнародне митне співробітництво.

*матеріал розроблено за підтримки Проектного офісу реформ при Мінфіні