Сайт знаходиться в режимі тестової експлуатації

Функціонування Держмитслужби у форматі єдиної юридичної особи

Функціонування митних органів в форматі єдиної юридичної особи є розповсюдженою європейською практикою, яка довела свою ефективність.

Забезпечення функціонування Державної податкової служби України та Державної митної служби України у форматі двох єдиних юридичних осіб, передбачено Указом Президента України від 08.11.2019 № 837 «Про невідкладні заходи з проведення реформ та зміцнення держави» та Меморандумом про економічну та фінансову політику з Міжнародним валютним фондом.

Прийняття Закону України від 14.01.2020 № 440-IX «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законів України у зв’язку з проведенням адміністративної реформи» стало законодавчою підставою для реалізації концепції єдиної юридичної особи для Держмитслужби, зокрема, можливості утворення територіальних органів Держмитслужби як відокремлених підрозділів (без статусу юридичних осіб) з необхідним обсягом повноважень.

Поступовий перехід до функціонування Держмитслужби у форматі єдиної юридичної особи має забезпечити:

  • посилення інституційної спроможності митних органів;
  • відновлення управлінської вертикалі, яка була втрачена під час функціонування ДФС;
  • оптимізацію адміністративних, кадрових й інших ресурсів для посилення безпекової функції держави, а саме: вдосконалення системи аналізу ризиків, розробка нових ІТ-рішень;
  • оновлення кадрового потенціалу через впровадження програми оцінки персоналу з кваліфікації та благонадійності;
  • створення єдиного підходу до системи добору кадрів, системи стратегічного управління, інформаційної політики, формування ефективної комунікації у сфері боротьби з корупцією.

Cтворення єдиної юридичної особи для Держмитслужби дозволить запровадити ефективну організаційну структуру, побудовану за функціональним принципом, а також впроваджувати нові електронні сервіси, що у свою чергу призведе до зниження часових та грошових витрат для доброчесного бізнесу.

30 вересня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв низку рішень для забезпечення функціонування Держмитслужби у форматі єдиної юридичної особи:

1) постанову Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 895 «Деякі питання територіальних органів Державної митної служби»;

2) постанову Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 924 «Про внесення змін до Положення про Державну митну службу України».

З 01.07.2021 Державна митна служба України розпочала роботу у форматі єдиної юридичної особи – 26 митниць як відокремлених підрозділів Держмитслужби.

Комплектування особового складу у митницях як відокремлених підрозділах Держмитслужби відбувається за результатами проведення перевірочних заходів стосовно таких осіб за принципами професійності та доброчесності, із дотриманням чинного законодавства про працю та державну службу.

Нормативно-правові акти:

1. Закон України від 14.01.2020 № 440-IX «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законів України у зв’язку з проведенням адміністративної реформи».

2. Постанова Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 895 «Деякі питання територіальних органів Державної митної служби».

3. Постанова Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 924 «Про внесення змін до Положення про Державну митну службу України».